БСУ
задочно, сп. "Социални дейности", "ВО", "Журналистика"
 

 
Учебна дисциплина:
СОЦИАЛЕН И ПОЛИТИЧЕСКИ МАРКЕТИНГ
 
Преподавател:
Доц. Михаил Мирчев
 
Изпит: Март 2008
 

В Ъ П Р О С Н И К

 
1.  Маркетинг. Търговски, политически, социален. Реализация на стоки и услуги, на      идеология и власт, на обществени норми и ценности. Достъп до средства за потребление      и дейност, участие в гражданския и политически процес, предпазване от дезинтегриране и      девиация, от изключване и самота, от рискове и статуса на "жертва". Хоризонтално и      вертикално маркетингово отношение. Демократичен и репресивен маркетинг.
 
2.  "Social Marketing". "СОЦИАЛЕН маркетинг" - стратегии и кампании за промени в      обществени нагласи и публично поведение. Промяна на гражданско отношение,      връщане към социална отговорност и норми, съответна промяна в поведението и      житейската мотивация, изграждане на съответни умения и стереотипи.
 
3.  Мисия и цели. "New Imperative for Public Health". Обществено здраве в широк и      социологически смисъл.
 
4.  СУБЕКТ на промените в идеите и поведението на индивидуално, групово и общностно      равнище. Държавни и местни власти и институции. НПО. Фирми и корпорации. Граждански      инициативи. Медиите като посредник или като инициатор. Системите на образование,      здравеопазване и социални дейности като СМ.
 
5.  "Cause Related Marketing". "ФИРМЕН маркетинг - търговски и благотворителен, който е      посветен на ОБЩЕСТВЕНА КАУЗА". Социализиран бизнес, социализирана икономика.      Съчетаване между егоистичен интерес и обществени интереси. Бизнес култура на      благотворителност и социални инвестиции.
 
6.  Предпазване от рискови общности. Намаляване на агресивност и локализиране на      девиантност. Индивидуален шанс за измъкване. Разтваряне на сиви зони.
 
7.  Динамика на социалната стратификация. Промяна на обществения профил. Маргинални      и аутсайдерски слоеве и общности. "Предателството на елитите". Кастови елитарни      общности. Раздвояване на средната класа. "Сивите зони" и анти-обществата. Класата на      "излишните".
 
8.  Идентичност и социална принадлежност. Морална и ценностна връзка. Агресия на      конкурентните ценностни модели. Конфликт на идентичности. "Изкуствени потребности" и      екзистенциална човешка същност. Масова култура, глобални медии, космополитизъм.
 
9.  Неграмотни, необразовани, неквалифицирани. Добро образование. Елемент на      бедността, на човешкия капитал. В обществото на знанието и информацията. Формален      граждански статут и реална пълноценност. Задължителен минимум за образованост и      социализираност. Ограмотяване. Образоване. Професионално образование и      квалификация. Образование през целия живот. Възпитание и социализиране чрез      образование. Култура, знания, умения. Манталитет и ценности.
 
10. Социално слаби. "Помощ за самопомощ". Позитивиране и активизиране. Про-социални      мотивации и гражданско включване.
 
11. Хора в риск. Насилие и агресия. Хиперактивност и импулсивност. Апатия и безсилие.      "Заучена безпомощност". Авто-агресия и саморазрушителни стратегии.
 
12. Здраве и инвалидност. Жизнеспособност и трудоспособност. Елемент на бедността, на      човешкия капитал. Продължителност на живота в добро здраве. Култура на здравето.      "Промоция на здраве" и здравословен начин на живот. Рискове за здравето - физическо,      емоционално-психично, ценностно-мотивационно, поведенческо-ефективно.
 
13. Хора в девиантност и престъпност. Агресивност. Вандализъм. Ре-социализация и
     ре-интеграция. Нова идентичност и социални умения.
 
14. Участие и роля на медиите в социалния маркетинг. Обществено информиране и      гражданско образование. Формиране на междукултурни отношения и толерантност.      Мотивационни кампании.
 
15. Кампании за промяна на обществено мнение и отношение, на нагласи и идеи, на публично      поведение. Планиране и организиране, финансиране и координация, и реклама.      Мотивиране за включване и участие. Оценка на ефекта. Социологически подход и      критерии.
 
16. Реклама на кампании. Информираща. Шокиращи форми за привличане на внимание.      Мотивираща - апел за промяна, апел за съдействие. Предлагане на решение - ясно видим      резултат. Представяне, презентиране на ефекта и опита.
 
17. "Политически маркетинг" - стратегии и кампании: (1) за печелене на избори и влизане в      държавната и местната власт; (2) за партийно позициониране и формиране на устойчиви      електорални ядра; (3) за гражданско лидерство и персонифициране на формите и      алтернативите за обществено развитие; (4) за налагане на идеология, и на съответните      политически рефлекси и оценъчни стереотипи.
 
18. ПМ за овластяване на определени партии и лидерски групи, на съответната      номенклатура. ПМ за легитимация на властта, на конкретната й политика, на      персонификаторите в политиката, на методите и конкретните решения.
 
19. ПМ за използване на гражданска енергия - (1) на недоволство и желание за промяна на      статуквото; (2) на идеология и граждански идеализъм; (3) на активизиране за      предотвратяване на заплаха или за гражданско разместване и прегрупиране. ПМ като      продаване на надежда и гражданско самочувствие, на вяра в развитието и усещане      за политическа грижа и закрила.
 
20. ПМ за политическо представителство на граждански общност и слоеве, създаване на      съответно обществено мнение, привличане на периферии, активизиране на ситуативен вот      и подкрепа. ПМ като масово въвличане в идеи и идеология, в обществено вдъхновение и      активизация за определени цели. Излизане от "спирала на мълчанието".
 
21. ПМ като технология на обществено моделиране - на обществото и държавата като      цяло, в общностно-класов обхват, на групово-личностно равнище. Париране на      съпротивата. Разгръщане на енергия и гражданска подкрепяща активност.
 
22. Партийно позициониране. Политически вакуум. Политически непредставените.      Приобщаване или изборна търговия. Двуполюсен и двупартиен политически модел.
 
23. Власт и политика. Политическа номенклатура. Принцип на политическата      целесъобразност и принцип на професионалната ефективност. Властта - публичност и/или      анонимност.
 
24. Ролята на медиите при политически избор. Манипулиране на общественото съзнание,      идеологеми във всекидневните представи. Политическото говорене, партийни      говорители.
 
25. Активни политически ядра. Периферия - позитивен и негативен вот. Преливане и      преструктуриране на електората. Динамика на електоралните дялове в брой действителни      гласове и в проценти.
 
26. Описание и анализ на политическа ситуация. Прогноза и планиране на стратегия за      политическо действие. Тактика и компромиси в политическото действие. Мониторинг на      практическите следствия.
 
27. Видове изследвания в предизборна ситуация. Цикъл от изследвания и мониторинг на      динамиката на изборните нагласи. Чувствителност на изследователски и аналитичен      инструментариум в нестандартни политически ситуации.
 
28. Подбор на кандидатури. Стратегия и тактика на политическата реклама.
     Публично-пропагандно равнище на кампания и организационно-осигуряващо равнище на      кампания. Купуване на гласове.
 
29. Прогнозиране на изборно поведение. Отчитане на текущи ситуативни фактори, които      изместват предварителните дялове. Отчитане на реалния изборен резултат върху различни      бази при дефинирането на генералната съвкупност.
 

     За контакти: 02/ 870-15-75; mihailmirchev@yahoo.com; www.assa-m.com
     Януари 2008, БСУ, задочно, 4-ти курс
 

     МЕТОДИКА на изпита:

     Първи вариант: изтегляне на два въпроса от въпросника за изпит. Писмено развиване. Препоръчително устно събеседване по развитите въпроси.
     Втори вариант:
     Проучена и представена конкретна кампания за социален маркетинг:
        • международна, с приложение у нас - напр. срещу тютюнопушенето, трафика на деца и           жени, опазване на природата, метадонови програми за зависими, "Доза обич", за           контрацепция и упротреба на презервативи, и др. под.;
        • национална - напр. за предпазни колани, за набиране на средства за скъпо лечение           на деца, "Българска коледа", "Заповядайте на Черно Море", "Произведено в България"           и др. под.;
        • локални - в населено място, за конкретен квартал, към специфични групи и общности,           и др. под.
     При представянето на кампанията следва да се откроят: (1) проблемът и неговата обществена значимост, нивата на значимост; (2) мотивиращите ценности за включване и активност; (3) целевите групи и критериите за тяхното определяне, ограничителите в програмата; (4)
     Обем на представянето на кампанията:
     Основният текст да бъде не по-малко от 3 стр. (или 6 000 знака), и не по-голямо от 5 стр. (или 10 000 знака). Може да има приложения.
     Качено на Word. Препоръчително с таблици и графики.
     Въз основа на лекциите, плюс конкретен източник в основната литература, плюс конкретни материали по проучваната кампания.
     Внимание: само за редовно присъствалите на лекциите.
     Внимание: реферат означава да сте чули лекция и да сте прочели текст, направили проучване на конкретна кампания за социален маркетинг. След това сами да синтезирате, подредите и акцентирате съдържанието в тези източници, да го изложите в свои кратък и ясен текст. Не означава да преписвате части от текстовете или да напишете стенограма от лекциите, или просто да съберете листовки и рекламни материали от дадена кампания.
     Указание: Ще санкционирам техниката copy-paste. Не искам да преписвате, а да мислите самостоятелно.
     Има стандарт за преписване-плагиатство: допустимото съвпадение между оригинала с вашия текст не може да бъде повече от 7 поредни думи!!!
     Изпращане: до 7 дни преди определената дата за изпит.
 

     ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА

МИРЧЕВ, Михаил. (2007) Текстове социологически 2. Покана за социология. Изд.
     "М-8-М", С., 2007. Стр. 672. /Базови социологически и политологически, социално-
     психологически и практико-аналитични текстове; основни теоретични и методологични      понятия, структури и схеми; коментари на актуални практически процеси и феномени/
 
МИРЧЕВ, Михаил. (2007). Младите поколения в контекста на радикална обществена      реконструкция. В: Различното поколение. Младежта на България на прага на Европа. УИ      “Св. Климент Охридски”, С., 2007. Стр. 27-158.
 
СЕГЕЛА, Жак. Холивуд пере най-добре. Ивидим, 2-ро изд., С., 2004, стр. 248.
 
ДЮВЕРЖЕ, Морис. (1999) Социология на политиката. Изд. "Кама", С., 1999. Стр. 335. (1 еd.:      1973)
 
САРТОРИ, Джовани (1992). Теория на демокрацията. Съвременната дискусия. Книга 1 и      2. Превод от: The Theory of Democracy Revisited. 1987 by Chatham House Publishers,      Inc. Превод от: Joseph E. Stiglitz. Globalization and its discontents. W.W.      Norton&Company, Inc. 2002.
 
БОЯДЖИЕВА, Нели. МИТЕВА, Пепа. Гняв и агресивно поведение при децата. Превенция,      технологии, методи за справяне. Изд. “М8М”, С., 2008.
 
ТОДОРОВА, Елка. Реалната помощ. Професионално институционализиране и      практически аспекти на социалната работа. ВСУ, 1999.
 
ШУЛМАН, Лорънс. Изкуството да се помага на индивиди, семейства и групи. С., 1994.
 
ПОПОВ, Христо. (2006) Психопатология на човешката агресия. Изд. "ЛиК", С., 2006. Стр.      400.
 
MANOFF, Richard K. (1985) Social Marketing. New Imperative for Public Health. "Praeger",      New York, 1985.
 
KOTLER, Philip and Eduardo L. Roberto. (1989) Social Marketing. Strategies for Changing      Public Behavior. "The Free Press, Macmillan, Inc.", New York, 1989. Pp. 401.
 
www.bg-mamma.com
     Движение на българските жени. Обект: деца, лишени от родителски грижи.

Информационни сайтове, материали от конкретни кампании за социален маркетинг -      рекламни и презентиращи, информационни и мотивиращи.
 

Обратно към началото



СЪБИТИЯ
ПОСЛЕДНИ ПУБЛИКАЦИИ
НОВИ КНИГИ