Телевизия: News7; Предаване: Още нещо
7 ноември 2014
http://www.news7.bg/ ...


Проф. Михаил Мирчев:

НЕ СИ ПРАВЕТЕ ИЛЮЗИИ – ДПС ЩЕ Е ВЪВ ВЛАСТТА

Интервю на Лара Златарева и Владислав Прелезов с проф. Михаил Мирчев


     По време на представянето и гласуването за второто правителство на Бойко Борисов в Народното събрание

     – Да Ви призная ние очаквахме, че до 11 часа правителство ще има. Защо според вас се бавят?
     – Чакахме цял един месец. Сега един час може да изчакаме.

     – Месец и една седмица. Като влизаха сутринта в парламента всички казваха – постигна се компромис. Това ли е най-важното за България – да има компромис днес?
     – Компромис! Това е може би една от най-мразените думи от избирателите. Всички боледуваме от всякакви политически компромиси – болезнени и драматични, просто ужасни вече 25 години. На всякакви равнища – политически, корпоративни, всякакви. Така че в момента масовият избирател очаква точно обратното. Някаква принципност. За това с голямо нетърпение се очаква да прочетем Декларацията, Споразумението на предстоящата управляваща коалиция. Някакви подписи за 5 неща, които това правителство, поне в обозрима перспектива от 6-9 месеца ще постигне. Но на принципна основа, а не отново с компромиси.

     – Радан Кънев започна с извинение към избирателите. Каза, че ще наруши основните принципи на предизборната си кампания, но в името на България. Използва ли се името на България като една защитна преграда и извинение?
     – Да. От 25 години всички безобразия се правят след клетви в името на България, в името на националната отговорност. Това са думи, на които вече никой не се връзва. Извинявам се за думата, която използвам. Радан Кънев е в много тежка ситуация, защото изневери на всичките неща, за които се обявяваше, при това с удар по масата от време на време, сега прави точно обратното. Той каза, че може да има сложна коалиционна форма на правителство, но без премиера Борисов. Сега приема негови предложения, за които няма и не дава разумни обяснения. Така че всички те са в много сложна ситуация да се обясняват. Но хората не искат от тях да им се обясняват. Искат да направят едно стабилно правителство с ясни приоритети и видими полезни практически стъпки. Но не след три години или след 800 дни да има резултати. А след 2 месеца, 3 месеца, 4 месеца. Няма да има повече търпение. В момента българското гражданско общество говори, вече е взривено търпението му. Ето това нашите политици все още не могат да осъзнаят в достатъчна степен.

     – Отново политическите структури определят кой да бъде министър. Шест министри тук, други министри натам. Това е пак някаква лъжа за българския избирател. Ние търсим експерти. Примерно Божидар Лукарски най-добрият експерт ли е, който ще оправи икономиката?
     – Божидар Лукарски очевидно е крайно некомпетентен човек. Освен това има съмнения от гледна точка на психическия му статус. Той е абсолютно неадекватен човек – точно за това министерство. То е възелът за цялата България. Все пак икономиката е базата. А тази криза, която се развихри от Юни насам. Ние и без нея не бяхме в цветущо положение, но в момента сме в риск икономиката допълнително да се срине. Точно на това място трябваше да бъде поставен изключително компетентен човек, който с името си да тежи. И те точно на това най-възлово министерство, най-неудачна фигура. Това за мен е абсолютно неразбираемо. Бойко Борисов какво всъщност иска? Да се провали Лукарски само за месец и половина. Борисов демонстративно да го изгони, както преди изгони Трайчо Трайков. Борисов да заеме театрална стойка на велик и междувременно да унищожи най-драгия си коалиционен партньор – Реформаторския блок. Има ли логика в такъв пъклен замисъл?

     – Има логика и то желязна.
     – Още по-сладурско щеше да бъде ако Корман Исмаилов беше станал министър на образованието. Добре, че в този случай министър на образованието е един много качествен наш колега (проф. Тодор Танев) и поне в това отношение си отдъхнахме малко.

     – Да видим дали ще се промени обаче. Станат ли министри…
     – Мисля, че проф. Танев няма да се промени така на дребно. Той и друга класа.

     – Ще има ли подкрепа и човекът Пеевски в лицето на предложения за министър на финансите Владислав Горанов? Твърди се, че той е в много близки отношения с Делян Пеевски.
     – Говори се, че връзката е много близка и критиците в момента казват, че Пеевски лично си е назначил министър на финансите. Така че тук имаме една голяма въпросителна, която трябва да разплитаме. Все пак Владислав Горанов е млад човек. Води се професионалист и специалист. Дано се окаже такъв и относително коректен.

     – Как да коментираме пробуждането на Волен Сидеров в последните няколко дни?
     – Той никога не е бил заспал. При предишните избори (Евроизбори, Май 2014) беше затиснат от една серия компромати срещу него. И от успеха на Патриотичния фронт, който тогава беше в апогей. Сидеров никога не е бил заспал. Просто сега търси нова формула. Той обра много голяма част от своето екстремно поведение, от своята публична налудничавост. Сега говори много по-нормално и по-спокойно. А между другото той е образован политик и не трябва да се подценява. Второ, при предишните избори имаше много екстремизъм при демонстрацията на руската му връзка. Той ходи в Москва, дори тогава си откри кампанията там. Сега руската връзка продължава да е основен жалон при него. Само, че вече е много по-рационализирано, много по-омекотено, много по-чуваемо. Така че в момента той търси новия си политически и медиен модус.

     – Има ли обаче очи за това?
     – Вижте, сега той не е по-малко оцапан отколкото всички останали политици. Освен това Атака няма да бъде в управлението. Тя е обречена да бъде маргинална партия. Но маргинална партия с изключително говорене и психологическо въздействие и натиск върху реалните властници. Така трябва да гледаме на Атака и да не мислим, че тя ще умре. Напротив. Национализмът в момента в Европа е водещата вълна.

     – Добре, но Атака подкрепяше ДПС във властта до преди няколко месеца.
     – Има и такива хипотези, че двете партии са генерирани от едно място. Уж за да се борят, а всъщност да играят една по-голяма игра във вреда на България. Но все пак не забравяйте, че марионетките в политиката се опитват да се еманципират, в определен момент се еманципират. Поне се опитват.

     – Лютви Местан визирайки Патриотите казва, че са национал-популистка ксенофобска партия. А България е свързана с Европа и НАТО. Няма ли в бъдеще да намерят общо Атака и Патриотите?
     – Както в момента ГЕРБ и РБ намериха някаква формула. Няма да се учудя враговете Патриотичен фронт и Атака да се съюзят, защото плоскостта им е еднаква. Те са патриоти и националисти. Като такива се представят. Идват от едно място – от телевизия Скат. И двете партии. Освен това те като генезис и електорална маса са дълбоко провинциални партии. Става дума за провинциален национализъм. Това е много важна специфика. Така че те са от едно място и са на една плоскост. Няма да се учудя да влезнат заедно в бъдеща формула.

     – Анна Баракова е към АБВ вече.
     – Те приемат „интелигенцията” при себе си.

     – Все още сме в очакване на гласуване. В момента Радан Кънев говори. Как се гласува за едно правителство без да знаят тези 240 души в парламента, каква е програмата, принципите, сроковете, приоритетите? Гласуват наизуст ли?
     – Гласува се доверие. Най-важната фигура тук е министър-председателят. Той е висш управленски орган – едноличен. На второ равнище другият управленски орган е Министерски съвет. Така че се гласува за Бойко Борисов и хората, които той си е подбрал. Това е принципът за вот на доверие.

     – Новата структура на кабинета. С толкова много вицепремиери, всеки с отделен ресор. Как мислите? Има вицепремиер, които ще се занимава с коалиционните споразумения, договори.
     – Мисля че Румяна Бъчварова изпълнява тази функция. Тя беше централна фигура по време на преговорите. Тя също е наша колежка и мисля, че също има делови качества и капацитет.

     – Не мислите ли, че Бойко Борисов прехвърля отговорността на друг?
     – Не. Няма прехвърляне. Това е друго понятие в управлението. Става дума за делегиране. Когато Борисов каже „Румяна Бъчварова, ти ще се занимаваш с тези неща”, тя се занимава с тях, но цялата отговорност остава в Борисов. Има един отговарящ и това е Бойко Борисов, като премиер. Това е принципът в управлението.

     – Да говорим за ДПС. Петнадесет години винаги във властта, винаги като балансьор в българската политика. Какво става от тук нататък? Усещат ли се като изоставеното дете или това е пак привидно?
     – Вижте, ДПС ще бъдат във властта и би трябвало разумните хора да не си правят никакви илюзии. Защото ДПС имат огромна своя номенклатура в съдебната система, в банкерско финансовата система, в корпоративните структури в страната, в поне половината от местните администрации. Това е реалната власт. Бойко Борисов може едни неща да си говори заедно със своите красиви министри, а ДПС може да продължава да управлява като реална власт. За това трябва да има яснота в България.
     За да извадите ДПС от властта трябва да започне една систематична чистка на тяхната номенклатура. Това не може да се случи за по-малко от 1-2-3 години, ако някой иска да го прави. И го прави умно и последователно. Така че ДПС в момента ще играят актьорската роля на обидени, заплашващи, хленчещи за това и онова. Но всъщност те ще бъдат реално съуправляващи с Бойко Борисов и ГЕРБ.
     Самият той даде много знаци при предишното си управление, 2009-2013 година. Той дойде на власт срещу ДПС, а в неговото управление нищо лошо не се случи на ДПС. Едно барбекю, както казват за да си го премести Ахмед Доган от единия край в другия край. На двора имам предвид.

     – Каква роля ще има ДПС, ако бъде решено да се свали това правителство? Тези, които не са във властта, как могат да съборят това правителство?
     – Сега опозицията ще бъде много агресивна. Вече го видяхме. При предишната власт ГЕРБ играха ролята на безкомпромисно агресивна опозиция. Нещо подобно очаквам и сега. Тогава бяха само ГЕРБ, а сега ще бъдат 3-4 формации против, плюс части от „коалиционните партньори”.

     – Колко време му давате живот на това правителство, професоре?
     – Ако Бойко Борисов изненада всички и се окаже гъвкав и компромисен, може да ни изненада и с по-дълъг период. По-дълъг период имам предвид 6-9 месеца. Ако си остане човекът със стария диктаторски характер вероятно ще катастрофира до 3-4 месеца. Аз се надявам на първия вариант, защото България има нужда от поне глътка въздух.

     – Но изключвате пълен мандат?
     – В момента трябва да сме хора с развинтена фантазия, за да мислим за пълен мандат (2014-2019).

     – Съдебната реформа как ще бъде променена?
     – Другият парадокс в това Правителство е министърът на Правосъдието Христо Иванов.

     – Имаше коментар, че Реформаторският блок не са се усетили как ги качват на шейната. Виждаме едно измиване на ръцете с вечно приоритетните министерства – здравеопазване, образование, правосъдие, икономика, от които Бойко Борисов се е дръпнал и ги е оставил в ръцете на Реформаторския блок.
     – Това са наистина ключови министерства. Да помним опита от 2009-2013 год. При предишното властване на Борисов той сменяше през 6 месеца министъра на здравеопазването и си измиваше ръцете. „Намерих я на бензиностанция. Много ми хареса и я направих министърка…” И хайде на 6-тия месец – „тя е виновна, аз съм чист и непорочен.”

     – Не смятате ли, че сегашният премиер Бойко Борисов ще изкара до президентските избори Октомври 2015 и тогава сценарият Бойко Борисов-Президент ще стане?
     – Много му се иска, но това е програма максимум. Много му се иска.
     Но тук не бива да подценяваме Росен Плевнелиев. Той ще има амбиции за втори мандат. Защото първият му мандат ще бъде рекламиран като много успешен. Не е толкова проста задачката за Борисов-Президент.

     – Пак се насажда у хората: „трябваше да излезем на площадите, за да станем министри”. Много е актуално в момента. Коментарът Ви?
     – Според мен това е общо взето дребно мислене. Тези които излизат на площадите, те пък защо да не стават министри? Нали това е гражданска инициатива. Ако имат съответната компетентност, няма нищо лошо да станат министри. Това че са били на площада не означава, че трябва да бъдат лустрирани след това – тези никога министри, под никаква форма. Много е елементарно.
     Може ли все пак да продължим предишната тема. Говорихме за Лукарски. Социалното министерство, него го оглави икономически компетентен човек – Ивайло Калфин. За него могат да се кажат много неща, включително и нелицеприятни, но той е икономически компетентен. Беше заместник председател на Бюджетната комисия в Европейския съюз. А социалното министерство е по същество икономическо министерство, там много пари се разпределят. Тези пари трябва да дойдат от икономиката, но след това като социални трансфери и плащания отиват поне при 4 млн. българи. А при нашата беднотия, и нашата закъсаност, и нашата безработица, точно заради тези социални трансфери оцеляват поне половината от българските семейства. Така че има и силни фигури в това правителство, с потенциал. Просто трябва да видим кое ще надмогне. Дали парадоксалните личности или онези, които носят някакъв потенциал. Нека бъдем и малко оптимисти.

     – Кой ще бъде вратът в това правителствено семейство, който ще върти главата в кабинета? И може би ясните срокове? Това ще направя, до кога ще успеят онези реформи.
     – Аз съм малко против думата реформа. На първо време те не трябва да правят реформи. Трябва да стабилизират системата. Чак когато я стабилизират, тогава да се прави нещо по-перспективно. Реформите не са екшън план. Реформите се правят с по далечна перспектива – 5, 10, 15 години напред. Това не се прави и измисля от днес за утре. Дори да има идея не можете да я осъществите за един месец. И за това първата им задача е да стабилизират държавата, бизнеса, социалната сфера. Да изчистят най-видимите и най-очевидните безумия. Това не е реформа. Това е стабилизация и оздравяване. А когато оцелеят в тази власт и им остане време да си направят по-дългосрочен перспективен план и анализ, тогава да ни предложат реформи.


     Край


Обратно към началото

Препоръчай  



СЪБИТИЯ
ПОСЛЕДНИ ПУБЛИКАЦИИ
НОВИ КНИГИ
ИЗБОРИ '2011